Ryder Cup ŽRGK – GCCH – 23.9.2017

V sobotu 23.9.2017 sme odohrali ďalší turnaj zo série ŽRGK Golf Tour 2017.  Tento turnaj bol však výnimočný v tom, že sa zároveň odohral prvý medziklubový „Ryder Cup“ súboj, ktorého sa zúčastnil náš klub. V minulosti sme sa síce zúčastnili Majstrovstiev klubových družstiev SR a aj sme dosiahli skvelé výsledky, najmä v roku 2011, kde sme sa stali vicemajstrami Slovenska, o pár rán za dovtedy dominujúcimi Táľmi, avšak vtedy reprezentovalo klub len pár vybraných hráčov. Tentoraz sme mali možnosť prihlásiť sa všetci, bez ohľadu na výkonnosť a hájiť farby nášho klubu.

Našim súperom sa stal Golfový klub Hron na ihrisku Tri Duby Golf Resort, ktorý sa nachádza v tesnej blízkosti letiska Sliač. Fajnšmekri majú možnosť pristáť svojim súkromným lietadlom na letisku a 10 minút nato už odpaľovať na prvej jamke golfového ihriska. Ja osobne som prvú možnosť zvažoval, nakoniec som prišiel skromnejšie autom :). Dohoda so súperom znela tak, že hráči sa prihlásia na turnaj na serveri SKGA a ráno v deň turnaja si vyberú, či chcú hrať jamkovú hru, alebo si zahrajú tradičným štýlom ŽRGK Golf Tour na stablefordy. Za každú výhru v jamkovej hre sa pripočíta 5 bodov pre klub, plus súčet 5tich najlepších stablefordových výsledkov z turnaja za každý klub. Víťazom súboja sa stane klub, ktorý získa viac bodov. Podmienky sú jasne, takže hor sa do turnaja.

Ráno po príchode do areálu nás privítali usmievavé recepčné a vôňa výborných raňajok. Po zvítaní sa s našimi priateľmi zo Sliača sme pripravili štartovú listinu a zahájili turnaj. Martin Maršálek,  prezident golfového klubu, spolu so mnou privítal oba kluby, vysvetlili sme si systém hry a mieste špecifiká ihriska, vyhlásili doplnkové súťaže a flighty a turnaj sa mohol začať. Po spoločnej fotografii všetkých zúčastnených sa hráči rozutekali na cvičné plochy doladiť formu tak, aby stihli spoločný štart o 10.10.

Počasie robilo organizačnému tímu problémy, ajtak sa našlo 30 golfistov, ktorí sa nazľakli veĺmi zlej predpovede. Zo začiatku to vyzeralo sľubne a prvé štyri jamky sme hrali iba pod zamračenou oblohou, potom sa na osem jamiek spustil výdatný dážď, aby sme si nakoniec posledných šesť jamiek opäť zahrali bez dáždnikov.  Spočítané presne, desať jamiek super počasie, osem jamiek veĺmi ťažké podmienky. Treba oceniť prístup všetkých hráčov, ktorí sa s nepriazňou počasia vysporiadali s úsmevom. O to väčší hold treba vzdať predvedeným výkonom.

Ihrisko bolo napriek zlým podmienkam počas celého týždňa a výdatným dažďom pripravené excelentne. Nádherné rýchle greeny, bola radosť puttovať na nich. Ferveje pripravené a pokosené, ihrisko vyčistené. Trochu nám dali zabrať husté rafy, pre dobrý výsledok na jamke bolo treba udržať sa na ferveji, to bola jediná správna taktika. Avšak  musíme oceniť prácu celého tímu starajúceho sa o ihrisko a vysloviť im veľké ďakujem, pretože si zaslúžia našu pochvalu. Na tak dobre pripravenom ihrisku je radosť hrať aj v zlom počasí.

Ani sme sa nenazdali a hra ubehla  rýchlo ako tečúci Hron vedľa ôsmej jamky ihriska. Všetci sme sa opäť po hre stretli v krásnom  klubovom dome.  Miestna gastronómia je vychýrená a keď ste v okolí, oplatí sa prísť na obed, či večeru. Hráči zasadli k stolom, kde si pochutnávali na výbornej kapustnici, rezni so zemiakovou kašou a dezerte, zatiaľ čo sa spracovávali výsledky turnaja.

Do turnajovej časti sa zapojilo 13 hráčov. Doplnkové súťaže získali za nearest to pin Filip Torous, za longest drive Miro Jaroščák a Soňa Honíšková. Najčastejšími zberateľmi ocenení tohto turnaja boli Miro Jaroščák a Filip Torous. Obaja si zaplnili domácu vinotéku a do budúceho roka nebudú určite o smäde. Celkové výsledky nájdete na serveri SKGA.

Do jamkových súbojov sa zapojilo šesť dvojíc. Za ŽRGK získali päť bodov za výhru Roman Kianička, Viki Krnáčová, Štefan Kuchár a dva a pol bodu Peťo Ilčík za remízu. Za GCCH získali päť bodov za výhru Marián Vávra a Soňa Honíšková. Dva a pol bodu získal  Ján Segéň za remízu. Po jamkovej časti bol stav priaznivý pre ŽRGK 17,5 ku GCCH 12,5. Rozhodnúť sa malo v stablefordovej časti. Tu sa darilo viac hráčom zo Sliaču. Preukázali, že poznajú svoje ihrisko lepšie a predviedli vyrovnanejšie výkony. Súčet piatich najlepších výsledkov z turnaja znamenal 146 bodov pre ŽRGK, 160 bodov pre GCCH.  Celkový výsledok „Ryder Cupu ŽRGK- GCCH“ je nasledovný. ŽRGK 163,5 bodu, GCCH 172,5 bodu. Sláva víťazom, česť porazeným. Vítazom súboja v roku 2017 sa stal Golfový klub Hron.

Radosť bola veľká a už sa tešíme na odvetu v roku 2018. Dovtedy si rád prídem potrénovať aj na ihrisko v Sliači, nakoĺko tam máme vynikajúce recipročné podmienky. Miestny areál sa oplatí navštíviť. Dúfam, že v ďalšom roku odohráme viacero golfových súbojov proti viacerým tímom. Medziklubové stretnutia prinášajú možnosť spoznať miestnu komunitu, ihrisko a mať mnohé pekné zážitky. Do konca sezóny nám ostáva jeden záverečný turnaj, na ktorý Vás srdečne pozývam.

Roman Kianička

Add a Comment

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *